Kaip šaltis keičia medžiagas?

Kai medžiagos atšąla, jos dažnai keičia savo savybes – gali sustingti, sutrūkinėti ar net pakeisti formą. Bet kaip tai vyksta?

Vanduo, kai atvėsta iki 0 °C, virsta ledu. Šaltyje jo molekulės sulėtėja ir susijungia į kristalinę struktūrą. Įdomu tai, kad šaldamas vanduo plečiasi, todėl, jei užšąla vandens butelis, jis gali sprogti! Kai oras atšąla, jame esanti drėgmė gali kondensuotis ir virsti šalčiu, kurį matome ant langų. Esant dar didesniam šalčiui, kai kurios dujos netgi gali virsti skysčiais, pavyzdžiui, skystas azotas. Šaltyje daugelis medžiagų, ypač metalai ir plastikai, tampa kietesni, bet ir trapesni, pavyzdžiui, plastikinė lazdelė šaltyje gali sulūžti lengviau nei įprastai. Šaldytas bananas tampa toks kietas, kad juo gali įkalti vinį! Tai todėl, kad jo vanduo pavirsta ledu, kuris yra daug tvirtesnis už skystą vandenį.

Šaltis lėtina molekulių judėjimą, todėl medžiagos sustingsta arba tampa kietesnės. Tai ir yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl šaldytuvai saugo maistą – šaltyje bakterijos juda lėčiau, todėl maistas ilgiau išlieka šviežias.

Kodėl šaltyje vanduo plečiasi vietoj to, kad trauktųsi?

Knowledge Nest
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse nec dui id felis sollicitudin gravida. Ut imperdiet, ligula ut porta bibendum, nunc lectus tincidunt sem, nec lacinia justo eros venenatis lorem.
Atsisiųsk programėlę:
Susisiekite su mumis: info@knowledgenestapp.com